5.4 milyonun 22 yılık EYT mağduriyeti: "Mücadelemiz son EYT'liye kadar "

8 Eylül 1999 yılında kabul edilen 4447 sayılı yasa ile işsizlik fonu düzenlemesi devreye girdi. Bununla birlikte emeklilik yaşı kademeli olarak uzatıldı.

Daha önce kadın 20, erkek 25 yıl sigortalılık ve 5000 gün prim koşulunu yerine getirerek emekli olabiliyordu. İşsizlik Sigortası Kanunu ile emeklilik yaşı artırıldı. Yaş, kadınlarda 58, erkeklerde 60'a çıkartıldı. 2008 yılında yapılan ikinci değişiklikle de emeklilik yaşı kadın ve erkeklerde 2048 yılında 65'e çıkacak şekilde tekrar değiştirildi. Emekliliğe hazırlanan pek çok kişi az farkla yıllarca daha beklemek zorunda kaldı.

Derneklerden yapılan açıklamalara göre 5.4 milyon kişi EYT mağduru.

Sayı bu denli yüksek olunca emeklilikte yaşa takılanların talebi, Meclis'in gündeminde de yer buluyor.

EYT kimleri kapsıyor?


Yapılan söz konusu değişiklikle 8 Eylül 1999'da sigortalı olanlardan emekli olma tarihleri 15 yıla kadar uzayanlar oldu. Sonuç olarak, emekli olmak için sigortalılık süresi, prim ödeme ve yaş şartının birlikte sağlanması aranmaya başladı.

3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir?


4A, 4B ve 4C kapsamındaki sigorta kollarından birine mensup olarak çalışanların 3600 günden emekli olmak için sigorta başlangıç tarihinin 09.09.1999 ve öncesine ait olması gerekir. Bu tarihten sonra sigortalandırılan kişilerin 3600 günden emekli olamaz.
3600 prim günü ödemesinin SGK'ya yapılmış olması ve 15 yıllık sigortalılık süresinin tamamlanması şarttır. Prim süresi ve prim ödemelerine ek olarak yaş şartlarının da yerine getirilmesi lazımdır.

EYT Çıkacak mı?


Yıllarca çalışıp prim gün süresini doldurmalarına rağmen yaş şartını sağlamadıkları için emekli olup aylık alamayan binlerce kişi, sosyal medya başta olmak üzere birçok mecrada taleplerini dile getirmeye devam ediyor.

Vatandaşlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in EYT ile ilgili bir açıklama yapıp yapmadığını araştırıyor.

AK Parti Basın Sözcüsü Ömer Çelik, Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili yaptığı açıklamada, "Sorunlara duyarlıyız ama ülkeye maliyeti vardır." demişti.

Bugüne kadar birçok eylemle seslerini duyurmaya çalışan EYT’liler geçtiğimiz günlerde mağduriyetlerinin 22. yılında yine meydanlardaydılar.

Son EYT'liye kadar mücadeleye devam


EYTFED Başkanı Boran Özüpak’ın katıldığı canlı yayında, yurt çapında toplanan bu kazar imzalı dilekçeye kayıtsız kalınmamasını umuyoruz diyerek sözlerine şu şekilde devam etti;

“Muhalefet partileri, haklısınız deyip çözüm önerileri ile geliyor. İstiyoruz ki hükümet de çözüm önerilerinde bulunsun. Verilen sözler tutulsun. Çünkü oyalanacak zamanı çoktan geçtik. Torun torba sahibi olan çok sayıda arkadaşımız var. Haksızsınız diyen hiçimse olmadı. Biz haklıyız ve anayasal hakkımızı istiyoruz. Beni anayasal hakkımdan mahrum bırakan bu kanun ve “yaşama öl” denen bu sistemle ben en son arkadaşıma kadar mücadele etmeye devam edeceğim.

” Komisyonlarımız kurulacak”


EYTFED Başkanı Boran Özüpak, emeklilerin mücadelesine de dahil olacaklarını söyledi ve ekledi: “Sendikalardan DİSK’in tam desteği var. Türk-İş veya HAK-İş’ten tam destek aldığımızı söyleyemeyiz. Emekliler Derneği var. Yaşadıkları sorunları görüyoruz. Elbette ki dahil olacağız. Belki dernek bazında değil kendi federasyonumuz bünyesinde bir mücadele olabilir. Bu anlamda komisyonlarımız da kurulacak. O da ayrı bir mücadele istiyor. İşte aylık bağlama oranları 1500-2000. Bu gün kira en kötü yer denen bodrum katında 1500 lira…” ifadelerine yer verdi.

Kaynak : https://www.muhalif.com.tr/haber/54...gduriyeti-mucadelemiz-son-eytliye-kadar-27470
 
Üst