AKP’Lİ EYÜPSULTAN BELEDİYESİ GECEKONDU ÖNLEME BÖLGESİNİ İHALE İLE YANDAŞA SATTI

akp-li-eyupsultan-belediyesi-gecekondu-onleme-bolgesini-ihale-ile-yandasa-satti.jpg

kAYNAK :haberetkin.com

AKP’li Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken Eyüpsultan Kemerburgaz’da bulunan 47/1 ada 3106 parsel 210.538 m² gecekondu önleme bölgesini 7. Parsele bölerek ihale yoluyla 244/1 ve 246/5 parselleri 15 Aralık 2021 tarihinde ihale düzenleyerek geçtiğimiz günlerde AKP Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan’ın eşi Fatih Erdoğan’ın ortağı olduğu Pasifik Gayrimenkul Yatırım Ortaklığında ki Firmaya 1.774.000.000 TL satılmıştı. Bunun üzerine CHP Eyüpsultan Belediye Meclis Grubu ve CHP İstanbul Kent Hakları izleme kurulu gerekli ihtirazda bulunmuş.

Ferzan-2-1024x683.jpg


Fakat henüz ihtirazların sonucunu beklemeden 558/3 sayılı parsel 8.741 m² arsanın da satışını meclise getiren AKP’li Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken; CHP Meclis Grubunun hayır oyuna karşın AKP ve MHP oylarıyla satış yetkisi aldı.

DSC_0139-1024x683.jpg


Konuyla ilgili meclis kararının iptali için dava açan CHP Eyüpsultan Belediye Meclis Grubu ve CHP Kent Hakları İzleme kurulu satışları yapılan ve yapılacak olan parsellerin bulunduğu alanda dava açma kararlarını duyuran bir basın toplantısı yaptı.

DSC_0144-1024x683.jpg


Basın açıklamasına CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Güler Işıkcevahir, CHP Eyüpsultan İlçe Başkanı Doğan Sarıtaş, CHP Eyüpsultan ve İBB Meclis Üyesi Gülsüm Polat, Eyüpsultan Belediye Meclis Üyeleri Zülfü Çakar, Sema Balcı, Mustafa Tüysüz, Nilgün Esentepe, Zafer Döner, Filiz Gökçe, Binali Özgül, Ramazan Güven, CHP Eyüpsultan İlçe Yöneticileri, CHP 2014 Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Ferzan Özer, CHP 2019 Belediye Başkan adayı Emel Bilenoğlu, CHP Eyüpsultan İlçe Gençlik Kolu Başkanı Taylan Parlak, Önceki Dönem Meclis Üyeleri Bilal Karaca, Memet Sevim, Hüseyin Bozkurt ve çok sayıda katıldı.

Meclis-4-1024x683.jpg


Başın açıklamasını; CHP İstanbul Kent Hakları İzleme Kurulu adına CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Güler Işıkcevahir ve CHP Eyüpsultan ve İBB Meclis Üyesi, CHP Eyüpsultan Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Ali Haydar İşkar gerçekleştirdi


IŞIKCEVAHİR ve İŞKAR yapmış olduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;


”IŞIKCEVAHİR; KENTİMİZİN PARSEL PARSEL YANDAŞA PEŞKEŞ ÇEKİLMESİNE İZİN VERMİYECEGİZ”

DSC_0141-1024x683.jpg

IŞIKCEVAHİR; Bizler CHP Kent Hakları İzleme kurulu olarak ÇŞB’nın askıya çıkardığı planları, her ay inceleyip, Kamu yararı gözetmeyen, yeşili, Ormanlarımızı, sit alanlarımızı yok edip, RANT uğruna imara açan ve İstanbul ve İstanbullunun yararına olmayan planlara itiraz edip dava sürecini başlatıyoruz açıklamasında bulunan Güler ışıkcevahir sözlerine şu ifadelerle devam etti.


Değerli Basın mensupları ve çok değerli Eyüplüler ve İstanbullullar

Bugün CHP İstanbul Kent Hakları İzleme Kurulu ve CHP Eyüp Belediye Meclis Grubumuzun ortak basın açıklaması için toplandık. Basın açıklamamıza katılımınız için teşekkür ederiz.

Ben Doğa ve Kent Haklarından sorumlu İl Başkan Yardımcısı ve Kent Hakları İzleme Kurulu üyesi olarak kurulumuz adına açıklama yapacağım. Daha sonra da Grup Başkan Vekilimiz Belediye Grubumuz adına süreçle ilgili detaylı bir açıklama yapacaktır.

Bizler CHP Kent Hakları İzleme kurulu olarak ÇŞB’nın askıya çıkardığı planları, her ay inceleyip, Kamu yararı gözetmeyen, yeşili, Ormanlarımızı, sit alanlarımızı yok edip, RANT uğruna imara açan ve İstanbul ve İstanbullunun yararına olmayan planlara itiraz edip dava sürecini başlatıyoruz.

Bu açtığımız davalardan biri de şu an üzerinde bulunduğumuz, gördüğünüz üzere Eyüp’ün ve Kemerburgaz’ın en değerli arazilerinden biri olan 3106 Ada olarak tabir ettiğimiz arazi.

2003 yılında Gece Kondu Önleme Alanı ilan edilen ve o günden itibaren İktidar mensuplarının, Bakanlığın ve Eyüp Belediyesinin Gece Kondu Önleme alanından çıkarmak ve ihale etmek için uğraş verdiği bu kıymetli alan, Birazdan Grup başkan vekilimizin de detaylı anlatacağı, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Bakanlık yetkisi ile parsellere bölünüp İlçe Belediyesine gönderilmiştir.

Kentin bir deprem kuşağında olması gözardı edilip, burada yapılacak yapılaşma ile kente bir yoğunlaşma yükü getirecek olmasının yanı sıra, yeşil alanlarımızın tek tek yok ediliyor olması her anlamda kentimizi olumsuz etkileyecektir.

Ve ne yazık ki bu durumun Eyüp Belediyesi için bir hükmü olmadığını, toplamda 78.564 m² olan, en büyük 2 parselin ihale usulü satılmış olmasından anlaşılmaktadır.

Satın alan AKP li Mv. Asuman Erdoğan’ ın eşi Fatih Erdoğan’ a ait Pasifik firmasıdır.

İlginç olan bu firmanın son günlerde sadece Eyüp’te değil, Konya’da Yüksek Hızlı Tren Gar Projesinde 68 milyon TL’sına tamamlanması gereken, yarım kalan projeyi 77 milyon TL ‘ye Olağanüstü Durumlarda Başvurulması gereken pazarlık usulü ihale ile satın alması da dikkat çekmekte.

Bizler CHP Kent Hakları İzleme Kurulu olarak, Doğamızı, ormanlarımızı, Sit alanlarımızı korumaya, vatandaşımızın ve Kentimizin yararına olan planlara onay vermeye devam edeceğiz.

Ve bunların dışında, vatandaşın yararı dışında, kentin yararı dışında sadece bir takım yandaşlara rant sağlayacak tüm planların, satışların karşısında duracağımızı da bilmenizi isterim İfadesinde bulundu.

DSC_0138-1024x683.jpg

İŞKAR: ”HUKUKSAL OLARAK KANUNLA GECE KONDU ÖNLEME BÖLGESİ İLAN EDİLEN KENTİMİZİN ÖNEMLİ BİR DEĞERİNİN YANDAŞA PEŞKEŞ ÇEKİLMESİNE MÜSADE ETMEYECEĞİZ”

İŞKAR; ”Günümüz koşullarında olası bir deprem gerçeğini göz ardı eden Eyüpsultan Belediye Başkanı ve yönetimini, elindeki bu denli değerli gecekondu önleme bölgesini yandaşa rant yaratmak uğruna satarak, halkının yaşamını hiçe saymasını kabul etmiyoruz. Kanunla (yasayla) gecekondu önleme bölgesi ilan edilen bir yerin kanun iptal edilmeden satılması mümkün değildir. Hukuka aykırıdır. Hukuk tanımamazlıktır. Eyüpsultan Belediye Başkanı ve Yönetimini kararını bir kez daha gözden geçirmeye davet ediyoruz” ifadesinde bulundu.


İşkar açıklamalarına şu ifadelerle devam etti;

Bugün burada toplanmamızın sebebi; Geçmişte gece kondu önleme bölgesi olarak ilan edilmiş, Kemerburgaz 47/1 pafta 3106 parsel sayılı 210.538 m² yüzölçümlü taşınmazın hikayesi…

Değerli Basın mensupları;

Bizler CHP’li Meclis üyeleri olarak; Eyüpsultan halkının hakkını ve hukukunu koruyarak, halkı ve tüm kamuoyunu doğru bilgilendirerek denetleme görevimizi yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz.

Kemerburgaz sizlerin de gördüğü gibi olağanüstü değerlere sahip olması ve yerin büyüklüğü açısından da bakıldığında daha önceden göreve gelen AKP’li Belediye Başkanları ve yöneticilerinin iştahını kabartmıştır. Çeşitli dönemlerde satış girişimleri yapılmış olsa da Eyüpsultan halkının özkaynağı olan bu parselin satışı her defasında Cumhuriyet Halk Partisi Meclis gruplarımızın çabalarıyla durdurulmuştur.

Bölge, 09.09.2003 tarihinde ve 1631 sayılı Bakanlık Kararı ile Kemerburgaz 3 nolu gecekondu önleme bölgesi ilan edilmiş olup, 08/09/2004 tarih ve 2130 sayılı Bakanlık Kararı ile de Kemerburgaz 2 nolu gecekondu önleme bölgesi olarak Eyüp Belediyesine devredilmiştir. Söz konusu gecekondu önleme bölgelerinin 775 sayılı kanun kapsamındaki iş ve işlemlerinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Eyüp Belediye Başkanlığı tarafından yürütüleceği de bildirilmiştir.

Daha önce 3106 parsel sayılı taşınmaz, 06.12.2018 Tarihinde “Gecekondu Önleme Bölgesi”nden çıkarılmak ve Belediye Encümeni’ne yetki verilmek üzere Eyüpsultan Belediye Meclisinde görüşülmüş olup, CHP Meclis grubumuzun etkin muhalefeti ile oy birliğiyle müdürlüğüne iade edilmişti.

Bu dönemde de 05.02.2020 tarih ve 15 sayılı Hukuk Komisyonu raporunda aynı bölge 47/1 pafta 3106 parsel sayılı 210.538 m² için Kat Karşılığı, Satış, Yap İşlet Devret Modeli ve Kiralama yöntemleri ile Belediye Başkanına satış yetkisi verilmesi için meclis gündemine getirildi. Meclis üyelerimizin muhalefetine rağmen AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edildi.

Aradan geçen on ay sonunda 9 Aralık 2020 tarihinde bölge ile ilgili taşınmazın; Arsa Satış Karşılığı Hasılat Paylaşım yöntemiyle satılması ve satışa ilişkin düzenlenecek protokolün imzalanması için Belediye Başkanı’na yetki verilmesi gündeme tekrar getirildi. Yine Meclis üyelerimizin muhalefetine rağmen AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edildi.

Kemerburgaz Rezerv Yapı Alanına İlişkin 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği, 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı 17 Şubat 2021 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Plan Yapma Yetkisiyle planlar askıya çıkarıldı.

Bakanlıkça yapılan plan, Cumhurbaşkanlığı 1 Numaralı Kararnamesi, 6306 sayılı Kanun ve 3194 sayılı İmar Kanunun 9. Maddesine göre 12.02.2021 tarihinde onaylanmıştır.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı Kent Hakları İzleme Kurulu süreci yakından takip ederek Plan değişikliğine 02.03.2021 ve 07.06.2021 tarihlerinde gerekli itirazlarda bulundu.

Ancak, yapmış olduğumuz bu itirazların sonucu dahi beklenmeden, 25 Eylül 2021 tarihinde Bakanlık tarafından Plana uygulama yapılarak, alan ifraz edilerek yedi adaya bölünmüştür.

29 Eylül 2021 tarihinde de bu adalardan iki en büyük parsel olan 244/1 ve 246/5 parseller yangından mal kaçırırcasına ihaleye çıkartıldı. Ancak, ihalede alıcı çıkmayınca satış gerçekleşmedi.

Satışta ısrarcı olan Eyüpsultan Belediyesi 15 Aralık 2021 tarihinde ikinci defa ihaleye çıkarak, 1.774.000.000 TL bedelle AKP Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan’ın eşi Fatih Erdoğan’ın ortağı olduğu Pasifik Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Firmasına satılmıştır.

Bu süreç devam ederken, kalan beş adayı da satmaya niyetli olduğunu anladığımız Belediye, aynı alan içerisinde bulunan 558 ada 3 parsel sayılı 8.741 m² taşınmazın satışı için 4 Kasım 2021 tarihinde Meclis gündemine getirmiş olup, CHP li meclis üyelerinin red oyuna rağmen AKP ve MHP oylarıyla kabul edilerek, Eyüpsultan Belediye Başkanına satış yapma yetkisi vermişlerdir.

Günümüz koşullarında olası bir deprem gerçeğini göz ardı eden Eyüpsultan Belediye Başkanı ve yönetimini, elindeki bu denli değerli gecekondu önleme bölgesini yandaşa rant yaratmak uğruna satarak, halkının yaşamını hiçe saymasını kabul etmiyoruz.

Kanunla (yasayla) gecekondu önleme bölgesi ilan edilen bir yerin kanun iptal edilmeden satılması mümkün değildir. Hukuka aykırıdır. Hukuk tanımamazlıktır.

Eyüpsultan Belediye Başkanı ve Yönetimini kararını bir kez daha gözden geçirmeye davet ediyoruz.

CHP Eyüpsultan Belediye Meclisi Grubu ve CHP İstanbul İl Başkanlığı Kent Hakları izleme kurulu olarak gerekli itirazlarımızı yapmaya devam edeceğiz.

Meclis Kararının iptali için davamızı açtık ifadesinde bulundu.


”’AÇILAN DAVA”

DSC_0004-33-1-N-scaled.jpg

DSC_0003-34-2-N-scaled.jpg

DSC_0005-34-3-N-617x1024.jpg

DSC_0006-33-4-N-618x1024.jpg


Kaynak : https://www.cumhurhaber.com/akp-li-...leme-bolgesini-ihale-ile-yandasa-satti/33250/
 
Üst