Mecliste bayrak ve yardım gerginliği!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi 2022 yılı Ocak ayı son birleşim meclis toplantısı Başkan Vekili Ahmet Kaytan ve Meclis Üyelerinin katılımıyla Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısında salonunda gerçekleşti. Yoklama ve açılış konuşmalarının ardından Plan ve Bütçe Komisyonunda gelen raporların okunmasıyla oluşan gündeme geçildi. Okunan raporların içerisinde, Bosna-Hersek’in başkenti Saray Bosna’ya 23 metrelık bayrak direği ile başta Afganistan olmak üzere diğer yardıma muhtaç ülkelere 600 bin TL’ye kadar yardım yapılması mecliste gündeme gelerek tartışıldı. “ URFA’MIZ MAALSEF SEFALET İÇİNDE BOĞULAN BİR KENT”Urfa’mız maalesef sefalet içinde boğulan bir kent olduğunu ifade eden HDP Meclis Üyesi Sema Aişeoğlu: “Saray Bosna Belediyemizin 25 metrelik bayrak direği talebi var ama belediye maliyeti ne kadar bir ücret yok. Bu direk burada mı yapılıp gönderilecek yoksa orada mı yapılacak bu durumda net değil yani Urfa’mız maalesef sefalet içinde boğulan bir kent ne yazık ki. Belediyenin asmış olduğu reklam alanlarda yazılıyordu 148 bin adet yardım paketi dağıtıldı diye bu kadar yardım paketine ihtiyaç duyan bir kentin bütçelerin buralara gitmesini doğru bulmuyoruz” dedi.“İKİLİ İLİŞKİLER ANLAMDA GÖNDERMEYİ UYGUN BULDUK”ikili ilişkiler anlamda 25 metre direk talebi uygun bulunduğunu söyleyen AK Parti Meclis Üyesi Faruk Bayuk: “Büyükşehir Belediye Başkanımızın Bosna-Hersek ziyaretlerinde bir talepte bulunulmuştu ikili ilişkiler anlamda onlara talep edilen bayrak direğinin verilmesi uygun görüldü bu kadar meclis gündemimizi meşgul edilmeli diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.“ÖNCELİĞİ BURADAKİ İNSANLARA TANINMALI”Önceliğin buradaki insanlar olduğunu ifade eden HDP Meclis Üyesi Ruken Baran Uzun ise: “Ülkenin durumunun ortada olduğunu, insanların evlerine ekmek götüremediği için intihar ettiği, 2 yaşındaki çocuğun donarak öldüğünü düşünürsek önceliği gerçekten bu insanlara tanınmalı” dedi.“HİÇ KİMSE AÇLIKTAN ÖLMÜYOR ELHAMDÜLİLLAH”HDP Meclis Üyesinin açıklamasına istinaden açıklama yapan AK Parti Meclis Üyesi Osman Uludağ: “Hiç kimse açlıktan ölmüyor elhamdülillah. Bu ülkede devletin yardımları da var, belediyelerin yardımları da var, insanların yardımları da var yani her türlü imkanlar elden geldiği kadar ulaşılıyor” dedi.“HERKES HERKESE YARDIM ETMEK ZORUNDA”Son olarak söz alan Saadet Partisi Meclis Üyesi Fırat Sultan ise: “Uluslarası ilişkilerde herkes herkese yardım etmek zorunda orada da bir insanlık dramı var bu rakamlar yardım için çok büyük rakamlar değil hata yardıma muhtaç başka ülkeler varsa onunla ilgili önergelerde gelsin onlara da destek veririz” dedi.Saray Bosna’ya bayrak direğin gönderilmesi ile yardıma muhtaç ülkelere 600 bin TL’ye kadar yardım gönderilmesi için yetki verilmesi AK Parti, Saadet Partisi’nin oy çoğunluğuyla kabul edildi.

Kaynak : https://www.urfanatik.com/haber/9107257/mecliste-bayrak-ve-yardim-gerginligi